Media

Anunț – A V-a Conferință anuală ASAS, 28 Mai 2026

2026-04-03

„Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”

28 mai 2026 | Sistem hibrid (participare fizică și online)

Academia de Științe Agricole și Silvice „Gheorghe Ionescu-Șișești” (ASAS) vă aduce la cunoștință organizarea celei de-a V-a ediții a Conferinței anuale ASAS, cu tema „Realizări și perspective în cercetarea agricolă și silvică românească”, care va avea loc în data de 28 mai 2026, în sistem mixt, cu participare fizică și online.

Evenimentul își propune să reunească cercetători, cadre didactice, specialiști și reprezentanți ai unităților de cercetare din domeniul agricol și silvic, în vederea prezentării celor mai recente rezultate științifice, precum și a perspectivelor de dezvoltare în aceste domenii strategice.

În vederea participării la conferință, vă rugăm ca până la data de 27 februarie 2026 să transmiteți către Secțiile de specialitate, pe adresele de e-mail ale acestora, titlul lucrării, autorii și rezumatul (maximum 500 de caractere, font Cambria, 11 pt, spațiere Normal 1,0) pentru lucrările pe care doriți să le prezentați în cadrul conferinței.

Conducerea ASAS recomandă transmiterea a minimum două lucrări din partea fiecărei unități de cercetare. Lucrările propuse vor fi analizate și selectate de către Comitetul de organizare, format din Președinții Secțiilor de specialitate.

Lucrările științifice acceptate, în varianta in extenso, redactate în conformitate cu Ghidul autorilor și modelul (template) pus la dispoziție, vor fi transmise până la data de 17 aprilie 2026, către Secțiile de specialitate, în format electronic editabil (.doc).

Lucrările acceptate și prezentate în cadrul conferinței (oral sau poster) vor fi publicate în revista ACTA AGRICOLA ROMANICA, volumul 8.

Vă invităm să participați și să contribuiți la acest eveniment științific de referință pentru cercetarea agricolă și silvică din România.